آیفون یک تلفن هوشمند است که توسط شرکت اپل ساخته و ارائه گردیده، طراحی و به بازار عرضه شده است. محصولات iPhone از نرم افزار سیستم عامل iOS Mobile Apple استفاده می کنند.

آیفون نسل اول در تاریخ 29 ژوئن 2007 منتشر شد و چندین تکرار سخت افزار جدید با نسخه های بروزرسانی شده از سیستم آن یعنی iOS از آن زمان منتشر شد.

رابط کاربری در اطراف صفحه نمایش چند لمسی دستگاه از جمله صفحه کلید مجازی ساخته شده است. آیفون دارای Wi-Fi است و می تواند به شبکه های تلفن همراه وصل شود.

یک گوشی مدل آیفون می تواند فیلمبرداری کند (اگرچه این یک ویژگی استاندارد تا iPhone 3GS نبود) ، گرفتن عکس ، پخش موسیقی ، ارسال و دریافت ایمیل  ازجمله امکانات آن می باشد. دارای مرورگر وب ، امکان ارسال و دریافت پیام های متنی ، دنبال کردن ناوبری GPS ، ضبط یادداشت ها ، انجام محاسبات ریاضی یا همان داشتن ماشین حساب و از طریق پست صوتی تصویری دریافت کرن می باشد.

سایر قابلیت ها مانند بازی های ویدیویی ، کارهای مرجع و شبکه های اجتماعی را می توان با بارگیری برنامه های تلفن همراه فعال می شوند.

از ژانویه سال 2017 ، فروشگاه نرم افزاری و برنامه های کاربری اپل حاوی بیش از 2.2 میلیون برنامه در دسترس برای گوشی های هوشمند و زیبای آیفون بود.

محتوا

  1. تاریخچه و در دسترس بودن
  2. تولید
  3. سخت افزار
  4. نرم افزار

تاریخچه و در دسترس بودن

آنچه که موجب توسعه و پیشرفت گوشی های هوشمند آیفون شد در سال 2004 آغاز شد ، هنگامی که اپل شروع به جمع آوری تیمی با 1000 کارمند (از جمله جاناتان آیو ، طراح آی مک و آی پد) کرد تا روی پروژه خود به نام”Project Purple” که بسیار محرمانه هم بود کار کند و توانست یک گوشی با قابلیت های منحصربه فرد و خاص را ارائه دهد که در سرتاسر جهان نیز علاقمند و مشتاق به داشتن این گوشی ها پیدا کند.

استیو جابز ، مدیرعامل اپل ، تمرکز اصلی را به دور از یک تبلت (که اپل سرانجام در قالب iPad دوباره مورد بررسی قرار داد) به سمت یک تلفن هدایت کرد.

شرکت اپل در آن زمان دستگاه طراحی شده خود با هزینه توسعه تقریبی 150 میلیون دلار در طی سی ماه _ را در طول همکاری پنهانی با Cingular Wireless (که به AT&T Mobility تبدیل شد) ایجاد کرد.

فروش و سود

اپل دارنده گوشی آیفون بیش از 5 ماه 6.1 میلیون دستگاه نسل اول آیفون را فروخت.

فروش در سه ماهه چهارم سال 2008 به طور موقت از فروش بلک بری Research In Motion (RIM)  – از 5.2 میلیون واحد- فراتر رفت، که پس از گوشی های نوکیا و گوشی های سامسونگ به طور خلاصه اپل صاحب گوشی پرقدرتی همچون گوشی ایفون با محبوبیت بالا را به عنوان سومین تولید کننده بزرگ تلفن همراه با درآمد بدست آورد. با این حال ، برخی از این درآمد به تعویق می افتد.

فروش ضبط شده پس از آن به طور پیوسته رشد کرد و تا پایان سال مالی 2010 ، در مجموع 73.5 میلیون تلفن همراه آیفون فروخته شده بود.